קורסים במחלקה

צרפתית למתקדמים ב'

ד"ר איזבל דותן רביעי 14:00 - 18:00 , סמסטר ב' שפה
לימודי תעודה
לימודים לתואר

אם ברצונכם ללמוד צרפתית או לשפר את הצרפתית שבפיכם, לדעת סוף סוף איך לכתוב את הצרפתית שאתם שומעים ואולי אפילו מדברים בחיק המשפחה - המחלקה לתרבות צרפת מציעה שלל קורסים לשפה הצרפתית בכל הרמות ובין היתר קורסי הבעה בעל-פה והבעה בכתב המתקדמים במקביל לקורסי אם (רמת 1 מתחילים, 2 מתקדמים ו3 שיפור מיומנויות שפה). ליעוץ : ד"ר איזבל דותן isadotan@biu.ac.il

 

שיפור מיומנויות שפה ב'

ד"ר איזבל דותן יום שני 10:00 - 12:00, סמסטר ב' שפה לימודים לתואר

אם ברצונכם ללמוד צרפתית או לשפר את הצרפתית שבפיכם, לדעת סוף סוף איך לכתוב את הצרפתית שאתם שומעים ואולי אפילו מדברים בחיק המשפחה - המחלקה לתרבות צרפת מציעה שלל קורסים לשפה הצרפתית בכל הרמות ובין היתר קורסי הבעה בעל-פה והבעה בכתב המתקדמים במקביל לקורסי אם (רמת 1 מתחילים, 2 מתקדמים ו3 שיפור מיומנויות שפה). ליעוץ : ד"ר איזבל דותן isadotan@biu.ac.il

 

הבעה בכתב ובעל פה 2 - שנתי

גב' ז'סנט נורי יום שלישי 10:00 - 12:00 - שנתי שפה לימודים לתואר

קורס הבעה בכתב ובעל-פה 2 מיועד בעיקר לתלמידים הלומדים במקביל בקורס "צרפתית למתקדמים א' + ב'" (קורסים 43-054-01 +43-055-01 )

בנוסף, רשאים להרשם לקורס "הבעה בכתב ובעל-פה 2" תלמידים שיודעים צרפתית מלימוד קודם / "מהבית" / או משהייה בארץ פרנקופונית לתקופה ארוכה. לכל המקרים האלה דרוש יעוץ ואישור מהמחלקה. להתייעצות ניתן ליצור קשר עם ד"ר איזבל דותן, מרכזת קורסי השפה של המחלקה: Isabelle.Dotan@biu.ac.il

הבעה בכתב ובעל פה 4, סמסטר ב'

גב' ז'סנט נורי יום שלישי 12:00 - 14:00 סמסטר ב' שפה לימודים לתואר

קורסי "הבעה בכתב ובעל פה 3 ו4" מתאימים לתלמידים הלומדים במקביל בקורסי : "בצרפתית- שיפור מיומנויות שפה א' וב' " (קורסים 43-212-01 ו43-214-01)

רשאים להרשם לקורסים אלה תלמידים שיודעים צרפתית מלימוד קודם, "מהבית" או משהייה ארוכה בארץ פרנקופונית. כל המקרים האלה דורשים יעוץ ואישור מהמחלקה. להתייעצות ניתן ליצור קשר עם ד"ר איזבל דותן, מרכזת קורסי השפה של המחלקה : Isabelle.Dotan@biu.ac.il

בעברית ובצרפתית - קריאה מודרכת בקומיקס הפרנקופוני - הקורס סגור

פרופ' סלביה אדלר יום שלישי 12:00 - 14:00 סמסטר ב'
שפה
בלשנות
לימודים לתואר

1.  נכיר כלי ניתוח הנחוצים לפיענוח מדיום המשלב טקסט ותמונהץ
2.   נכיר קומיקס פרנקופוני עכשווי במיטבו.
3.   נפתח חשיבה ביקורתית
 

קריאה מודרכת בעיתונות הכתובה - כלים לשוניים וכלים רטוריים-בעברית

פרופ' סלביה אדלר יום שלישי 14:00 - 16:00 , שנתי
שפה
בלשנות
רטוריקה ותקשורת
לימודים לתואר

באמצעות קריאה מודרכת בעיתונות הכתובה בעברית, כמקרה בוחן, סמינריון זה, המציג גישה ארגומנטטיבית, מבקש להעניק ללומדיו כלי ניתוח של טקסטים כתובים ודבורים מסוגות שונות.

Lecture guidée dans la presse écrite – outils linguistiques et rhétoriques

A travers la lecture guidée dans la presse écrite d'expression hébraïque, en tant qu'étude de cas, ce séminaire, qui adopte une approche argumentative, se fixe pour objectif de faire découvrir aux participant.e.s un panorama d'outils d'analyse de texte relevant de la linguistique et de la rhétorique  

מבוא לתרבות ולספרות צרפתית 3 - מאות 18 – 19 – בעברית

ד"ר טובי ביברינג יום ראשון 10:00 - 12:00, סמסטר ב'
ספרות והיסטוריה
בלשנות
לימודים לתואר

בחלקו הראשון של הסמסטר נעקוב אחר האירועים המטלטלים שהובילו את צרפת אל המהפכה הצרפתית ונלמד את הסוגות הספרותיות השונות שליוו את המאה ה-18, נבחן את הרעיונות פורצי הדרך של פילוסופיית הנאורות, הליברטינאז' והאוטוביוגרפיה. בחלקו השני של הסמסטר נדון באירועים הפוליטיים ובשינויים החברתיים במאה ה-19 וכיצד הם משתקפים ביצירה הצרפתית בתקופה זו. 

 

סיפורו של ז'יל בלאס - או הרומן הפיקרסקי האחרון - בעברית

ד"ר טובי ביברינג יום שני 14:00 - 16:00, סמסטר ב' ספרות והיסטוריה לימודים לתואר

הרומן "סיפורו של ז'יל בלאס"  (1735-1715) לאלן רנה לה סאז' נחשב לשירת הברבור של סוגת הרומן הפיקרסקי. נתחקה אחר מקורותיו, נבדוק את התקבלותו וכן את הביקורות שהוטחו בו על-ידי המבקרים במאה ה-18 וננתח אפיזודות חשובות.

בצרפתית- בנייתה של תרבות: סיפורי-עם ואגדות בצרפת

ד"ר איזבל דותן יום רביעי 12:00 -14:00, סמסטר ב'
ספרות והיסטוריה
תרבות
לימודים לתואר

בהתבסס על חומרים טקסטואליים וחזותיים שונים, הקורס ידון בכמה מיתוסים צרפתיים ואגדות עממיות : האם המקורות של המיתוסים והאגדות מבוססים? אמינים? האם הם השתנו עם הזמן? כיצד מיתוסים ואגדות היו או הינם מעורבים בבניית התרבות ואף הזהות והמנטליות הצרפתית? כיצד הפכו לעיתים מיתוסים ואגדות מסוימים לקאנון בספרות הצרפתית? כיצד מיתוסים ואגדות הולידו ביטויים שונים ומקוריים בשפה הצרפתית?

בצרפתית - מלאכת הכתיבה : ניסוח מחדש, בנייה וקישור

פרופ' גרי דוד מול יום שני 10:00 - 12:00 , שנתי
ספרות והיסטוריה
רטוריקה ותקשורת
לימודים לתואר

הפרו-סמינר הזה מיועד לתלמידים דוברי צרפתית כשפת אם, ולדוברי צרפתית בעלי רמה גבוהה של צרפתית כשפה זרה. מטרתו להקנות כלים מתודולוגים ולהעניק את הידע החיוני ליצירה וכתיבה אקדמית מקורית ולמיומנויות ניתוח ופרשנות. לתלמידים זו תהיה גם ההזדמנות לשפר את כישורי ההבעה בעל פה בזכות השתתפות פעילה בדיונים בכיתה ובפרזנטציה בעל פה (4 במשך השנה).

 

בצרפתית - דקדוק 3 (סוגיות במשפט המורכב) - הקורס סגור

פרופ' סלביה אדלר יום שלישי 10:00 - 12:00, סמסטר ב'
שפה
בלשנות
לימודים לתואר

זהו קורס דקדוק מתקדם העוסק במשפט המורכב הצרפתי כפי שהוא בא לידי ביטוי בשפה הכתובה ובמשלב סטנדרטי-מוקפד. השיעור עוסק בדקדוק המשפט המורכב הצרפתי מזווית תאורטית ומעשית.

אומנות הגסטרונומיה הצרפתית (קורס מתוקשב במלואו)

ד"ר איזבל דותן
ספרות והיסטוריה
תרבות
לימודים לתואר

מטרת הקורס היא ללמוד על אחד הפנים המרתקים של התרבות האנושית: אמנות האוכל או אמנות הגסטרונומיה: כיצד מזון, שאמור לספק צורך קיומי בסיסי, הפך - במיוחד אצל הצרפתים - לאמנות מרתקת ולכלי תעמולתי, מדיני ודיפלומטי במהלך כל ההיסטוריה.

 

מבוא לתרבות ולספרות צרפתית 4 - מאות 21-20 - בעברית

ד"ר טובי ביברינג יום ראשון 12:00 - 14:00 סמסטר ב'
ספרות והיסטוריה
תרבות
לימודים לתואר

המאורעות הדרמטיים של המאה ה-20 ניכרים בספרות ובתרבות הצרפתית. בתחילת המאה צרפת הופכת לאבן שואבת לסופרי העולם אשר כותבים על אדמתה את יצירותיהם הגדולות. נתייחס אל צרפת כאל מוקד תרבותי עולמי ונבחן את הזרמים המרכזיים על רקע התמורות החברתיות במעבר למאה ה-21. נתייחס לשינויים שחלו בספרות וביצירה הצרפתית על רקע הגלובליזציה

ההומניזם בהגות ובספרות הצרפתית בתקופת הרנסנס

ד"ר טובי ביברינג יום שני 16:00 - 18:00
ספרות והיסטוריה
תרבות
לימודים לתואר

הקורס הוא מסע תרבותי אל תקופה של תמורות עמוקות בספרות ובחברה הצרפתית. תחילת הדרך בפריז בשנת 1470, שנה שבה כונן ההומניסט הצרפתי החלוץ, גיום פישה, את בית הדפוס הראשון על אדמת צרפתף מפעל המייצג אולי מכל את דור ההומניזם ואתה הרנסנס הספרותי והאומנותי של הדור הבא. בקורס נציג את עבודותיהם של ההומניסטים הגדולים באירופה (פטררקה, ארסמוס מרוטרדם, ניקולו מקיאוולי ותומס מור) אך נתמקד ברעיונותיהם של ההומניסטים ואנשי הרוח של הרנסנס הצרפתי, בתחומים שונים (ז'אר לפבר ד'אטפל, ז'אן קלווין, קלמנט מארו, פרנסואה רבלה, מרגריט דה מאוואר, מישל דה מונטיין).